Anneler İçin

Bebek Bezi ve Pişik Sorunu

Cildin bebek beziyle temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık ve tahrişe pişik denir. Pişik, şüphesiz dünyadaki bebeklerin en sık karşılaştığı sağlık problemlerinden biridir. Pişiğin başlıca sebepleri arasında şunlar sıralanabilir:

1. Bezin bebeğin altında uzun süre kalması, dolayısıyla idrar ve dışkı kalıntılarının bebeğin cildine uzun süre temas etmesi,

2. Kalitesiz bez kullanılması,

3. Cildin tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalması,

4. Anne sütünden biberona geçişte dışkının yapısı, asit değeri ve mikrobiyel içeriği değişir. Dolayısıyla vucut alışık olmadığı maddelerle temas etmiş olur ve reaksiyon gösterir.

5. Bebeğin diş çıkarma sürecinde de pişik normal olarak meydana gelebilir. Diş çıkarma sürecinde ateş yükselir ve yüksek ateş uyku bozukluklarına, iştahsızlığa ve bağırsak hareketlerinde değişikliğe yol açar. Dolaylı olarak pişiğe sebebiyet verir.

6. Katı yiyeceklerin tüketilmeye başlanmasıyla da bağırsak hareketleri değişir ve idrar ile dışkının yapısında değişiklikler meydana gelir.

7. Sıcaklığı yüksek ortamlarda cilt daha kolay tahriş olur. Bu yüzden, yazın aşırı sıcaklarda bebeğinize fazla kıyafet giydirmemelisiniz.

Pişik görüldüğünde, pişiği önlemek için bebeğin cildi hemen sabunlu su ile temizlenmelidir. Pişik alanı daha sonra temiz, yumuşak bir bezle iyice kurutulmalıdır. Bez değişimlerinde, iki bez arasında 10-15 dakika boşluk bırakıp bebeğin altının hava almasının sağlanması pişiğin önlenmesinde çok etkilidir. Pişik kremleri ve pudralar da pişikten korunmak için kullanılabilecek etkili yardımcılardandır.


Anasayfa   Kurumsal   Ürünlerimiz   Anneler İçin   Pratik Bilgiler   SSS   Ürün Özellikleri   Nerede Satılıyor?   Kariyer  Bayi Başvuru Formu   İletişim

© Copyright 2011 Sevinçler Grup